Museum Rotterdam

Ontdek

Iris de Kievith en Annemarie Piscaer

Iris de Kievith en Annemarie Piscaer zijn de oprichters van Lab AIR, dat ze omschrijven als een ‘ontwerpcollectief voor luchtvraagstukken’. Ze willen de uitstoot van fijnstof op een aansprekende manier zichtbaar maken en aandacht vragen voor deze problematiek. Want inademen van fijnstof is slecht voor je gezondheid.

Foto Luuk Smits
Bron: Luuk Smits

Iris en Annemarie vonden een manier om fijnstof te gebruiken als glazuur voor een servies, iets dat iedereen gebruikt in het dagelijks leven. Ze zijn begonnen in Rotterdam met het ‘oogsten’ van fijnstof. Ze kregen hulp van Rotterdammers om het fijnstof van tegels en relingen te poetsen, bij voorkeur op drukke verkeerspunten als het Kleinpolderplein. Het was voor veel mensen schrikken hoeveel viezigheid ze tegenkwamen.

091714 1

Museum Rotterdam kocht een servies dat geglazuurd is met de hoeveelheid fijnstof die je na 10, 25, 45, 65 en 85 jaar in Rotterdam binnenkrijgt. De kleurverschillen spreken voor zich. Een reageerbuisje met fijnstof werd bij de aankoop meegeleverd. En mocht je je zorgen maken: eten of drinken van Servies is niet schadelijk voor je gezondheid!

Inmiddels gaat Servies ook internationaal onder de naam Smogware en ontwikkelt zich tot een samenwerking tussen bewoners en de lokale politiek om de uitstoot van fijnstof terug te dringen.

https://www.ser-vies.nl/reflectie-2/